اعیادبزرگسالانداخل خانهشادگلچین بهترین بازی های خانوادگی: ۳۵ بازی شاد و جذاب

۱۳۹۹-۱۲-۰۳ ۰:۱۲به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/05/shutterstock_1052674979-e1613857362696.jpg

در این متن با فهرستی ۳۵ تایی از بهترین بازی های خانوادگی آشنا می‌شویم. این فهرست به‌روز می‌شود؛ بنابراین همچنان با ما همراه باشید.   ۱. آره و نه ممنوع! یکی از بهترین بازی های خانوادگی برای برای خوش‌صحبت کردن دوستان کم‌حرفتان! مثل بازی «دو راست، یک دروغ»، بازی دورهمی آره و نه ممنوع نیز...

در این متن با فهرستی ۳۵ تایی از بهترین بازی های خانوادگی آشنا می‌شویم. این فهرست به‌روز می‌شود؛ بنابراین همچنان با ما همراه باشید.

 

۱. آره و نه ممنوع!

یکی از بهترین بازی های خانوادگی برای برای خوش‌صحبت کردن دوستان کم‌حرفتان!

مثل بازی «دو راست، یک دروغ»، بازی دورهمی آره و نه ممنوع نیز نوعی آیس‌بریکر است؛ یعنی بازی‌ای برای شکستن یخ جمع. همینطور به بازیکن‌ها کمک‌ می‌کند تا کنترل بیشتری بر روی واکنش‌های سریع کلامی‌ خود پیدا کنند. در عین حال آنها را برای خلاقیت و حاضرجوابی در پاسخ‌گویی تقویت می‌کند. نقش میزبان در این بازی بسیار مهم است و باید با روحیه‌ای شاد و بشاش، سؤالات بازی را از جمع بپرسد.

بهترین بازی‌های خانوادگی: بازی دورهمی آره و نه ممنوع

۲. بازی سلبریتی (گل‌واژه در سبد)

به جرئت می‌توان گفت اگر قرار باشد پنج بازی از بهترین بازی های خانوادگی فهرست شود، بازی سلبریتی یکی از آنهاست. در بازی سلبریتی یا گل‌واژه در سبد تلاش می‌کنید با استفاده از کلمات و اجرا کردن آنها، اسم یک سلبریتی را حدس بزنید. ساده به نظر می‌رسد، ولی بعد از سه دور بازی، تفاوت‌ها و چالش‌هایش را متوجه خواهید شد.

بازی سلبریتی یا گل‌واژه در سبد
بازی سلبریتی یا گل‌واژه در سبد
۳. بازی بسکت پنگ basket pong

بازی بسکت پنگ ملزومات شش عدد لیوان یکبار مصرف توپ پینگ پنگ دستورالعمل به گروه های چند نفره تقسیم شوید و برای هر گروه به طور جداگانه لیوان‌ها را به دیوار یا ستون بچسبانید و برای لیوان‌ها امتیازی قرار دهید. لیوان‌های پایین امتیاز کمتر و لیوان‌های بالا امتیاز بالاتر داشته باشند. پایین لیوان‌ها میزی قرار…

بهترین بازی‌های خانوادگی: بسکت پنگ، پینگ پنگ، basket pong

۴. بازی عمل و عکس العمل

در بازی عمل و عکس‌العمل  بازیکن باید با ژست و فیگور، به هم‌تیمی‌هایش برساند، موضوعی که دارد به آن واکنش نشان می‌دهد، چیست. این بازی دورهمی، تقریباً همان پانتومیم یا ادابازی است؛ با این تفاوت که اینجا نه خودِ موضوع، بلکه واکنشتان در مقابل موضوع را باید بازی کنی.

بازی عمل و عکس‌العمل، کنش و واکنش
بازی عمل و عکس‌العمل، کنش و واکنش
۵. کنفرانس مطبوعاتی

یکی دیگر از بهترین بازی های خانوادگی ، بازی دورهمی کنفرانس مطبوعاتی شبیه‌سازی یه کنفرانس مطبوعاتی واقعیه! یه نفر با کلی سؤال طرفه و جلوی یه جمعیت بزرگ سؤال‌پرسنده باید تمرکز، اعتماد به نفس و اطلاعات عمومی‌اش رو به نمایش بذاره. این بازی تخیل بازیکن‌ها رو به کار می‌اندازه و خلاقیتشون برای پرسیدن سؤالات غیرمستقیم رو هم بالا می‌بره. ضمن اینکه با قرار دادن پاسخ‌دهنده در مقام یه شخص ثالثِ فرضی، قدرت همدلی و درکِ دیگری رو براش افزایش میده و لحظاتی شخص رو از پنجره همیشگی ذهنی‌اش بیرون میاره.

بهترین بازی‌های خانوادگی: بازی دورهمی کنفرانس مطبوعاتی

۶. بازی شاه دزد وزیر (شاه و جلاد)

بازی شاه دزد وزیر که با چهار بازیکن انجام می‌شود، جزو قدیمی‌ترین و بهترین بازی های خانوادگی ایرانی است. ابتدا تکه‌های هم‌شکل و کوچکی از کاغذ تهیه می‌شود و روی هر کدام کلمات شاه، وزیر، جلاد و دزد نوشته می‌شود و سپس کاغذها به شکل یکسان تا می‌شود، تا کسی از داخل آن خبردار نشود، سپس هر یک از بازیکنان کاغذی را برمی‌دارند…

بهترین بازی‌های خانوادگی : شاه دزد وزیر (شاه و جلاد)

۷. بازی پانتومیم (همراه با فهرستی از صد کلمه خنده دار و ۱۵۰ شخصیت مشهور)

بازی پانتومیم را بسیاری در صدر بهترین بازی های خانوادگی می‌دانند. این بازی در حالت مسابقه‌ای یک بازی دوتیمه است؛ بنابراین باید ابتدا به دو تیم تقسیم شوید. بهتر است این کار را با قرعه کشی یا به صورت تصادفی انجام دهید. ولی می‌توان از روش یارکشی نیز انتخاب کرد؛ به این صورت که دو سر گروه باتجربه تر انتخاب شوند و هر کدام نفرات دلخواه خود را انتخاب کنند.

بهترین بازی‌های خانوادگی : بازی پانتومیم همراه با صد کلمه خنده‌دار

۸. پانتومیم برعکس

همه ما پانتومیم رو بازی کردیم؛ یعنی یه نفر یه کلمه رو بازی کنه تا تیمش اون رو حدس بزنن. حالا توی «بازی دورهمی پانتومیم برعکس» کل تیم باید یه کلمه رو بازی کنن و یه نفر حدس بزنه. این نوع، بامزه‌تره و گزینه خوبیه برای افرادی که ممکنه دلشون نخواد تنهایی، پانتومیم بازی کنن.

بهترین بازی‌های خانوادگی : پانتومیم برعکس

۹. بازی قلیارد (Money ball challenge)

. اگر بازی‌هایی انتخاب کنیم که همه جمع با هر سن و سلیقه‌ای بتوانند در آن شرکت کنند و از آن لذت ببرند، معجزات بازی‌درمانی حتی برای بزرگسالان را خواهیم دید. قلیارد یکی از همین بازی‌هاست. این بازی را در زبان انگلیسی با عنوان Money ball challenge (چالش پول و توپ) می‌شناسند؛ چراکه معمولاً سرِ پول انجام می‌شود. ولی الزامی برای استفاده از پول نیست و با امتیازبندی نیز می‌توان آن را با همان لذت انجام داد.

بهترین بازی‌های خانوادگی : بازی قلیارد

۱۰. بازی سرنخ

یک بازی خانوادگی برای تقویت همکاری گروهی!

در بازی دورهمی سرنخ، سه نفر با هم همکاری می‌کنند تا هم‌تیمی‌شان یک کلمه را حدس بزند!  بهتر است هر تیم حداقل چهار بازیکن داشته باشد. در هر دور، فقط یک تیم، بازی و تیم دیگر تماشا می‌کند. فرض می‌کنیم اسم این دو تیم، تیم‌های الف و ب است.

بازی دورهمی سرنخ
بازی دورهمی سرنخ

 

۱۱. پچ پچ چینی

پچ‌پچ چینی یا «تلفن‌بازی» یک بازی محبوب بین‌المللی است و با نام‌های مختلف «رسوایی روسی»، «تلفن« شکسته» (در لهستان و یونان)، «اپراتور»، «شایعه»، «پیغام سرّی»، «پیغام‌رسان» و «پیام رو برسون» نیز شناخته می‌شود.

بهترین بازی‌های خانوادگی : بازی دورهمی پچ‌پچ چینی

۱۲. بازی دوز پنگ

بازی دوز پنگ: ترکیب دوز و پینگ پنگ بازی دوزپنگ از جمله بازی های سادۀ دورهمی است که اوقات خوشی را برای شما و خانواده و دوستانتان فراهم می‌کند. برای دیدن بازی و روند اجرای آن ویدیو زیر را تماشا کنید. بازی دوزپنگ: ترکیب دوز و پینگ پنگ ملزومات تعدادی توپ پینگ پنگ در دو رنگ…

بهترین بازی‌های خانوادگی : بازی دوزپنگ یا دوز با توپ پینگ پنگ

۱۳. بازی یه قل دو قل

یه قل دو قل یا سنگ بر یک جزو قدیمی‌ترین و بهترین بازی های خانوادگی ایرانی است: یک بازی بسیار خاطره‌انگیز و محبوب به‌ویژه برای نسل‌های پیش از اسباب‌بازی‌های الکترونیکی. می‌توان گفت این بازی همه ویژگی‌های یک بازی برتر خانوادگی را داراست: نیاز به امکانات اندک و طبیعی، توزیع بسیار مناسب شانس و مهارت، تقویت مهارت‌های چشمی و هماهنگی چشم و…

بهترین بازی‌های خانوادگی: بازی یه قل دو قل: مرحله دروازهم دروازه

 

۱۴.  بازی چهاربرگ (یازده)

دو به دو با هم یار شوید و به شکل مربع هر دو یار، رو‌به‌روی هم بنشینید، به طوری که هر تیم قطر مربع را تشکیل دهد. دست‌دهنده چهار برگ به هر نفر می‌دهد و دست نهایی را برای خود بر می‌دارد و در نهایت چهار برگ بر روی زمین می‌گذارد؛ به طوری که همه بتوانند ببینند (دست بر روی زمین ریختن فقط در دست اول انجام می‌شود). توجه کنید که در بین ورق‌های روی زمین سرباز نباشد؛ اگر سرباز آمد آن را به میان دسته ورق‌ها برگردانید و…

بازی چهاربرگ

۱۵. بازی هفت خبیث

بازی هفت خبیث یا هفت کثیف اصالتا آلمانی است. اگر تعداد نفرات بیشتر از پنج نفر باشد می‌توانید دو دست پاسور ۵۲ تایی را باهم ترکیب کنید تا ورق‌های زمینه کم نباشد و بازی مدت بیشتری طول بکشد. هرچه تعداد بازیکنان در این بازی بیشتر باشد بازی مهیج‌تر است. معمولا از آس کشی برای تعیین دست دهنده استفاده می‌شود. دست‌دهنده به هر نفر تک برگ می‌دهد و هفت دور این کار را تکرار می‌کند تا همه بازیکنان هفت ورق در دست داشته باشند؛ سپس باقی ورق‌ها را روی زمین قرار می‌دهد و یک کارت از زمینه را رو می‌کند.

هفت خبیث

۱۶. حکم

حکم را می‌توان جزو بهترین بازی های خانوادگی برای جمع‌های چهارنفره دانست. برای انجام بازی حکم چهارنفره دو به دو باهم یار شوید و به شکل مربع هر دو یار، رو‌به‌روی هم بنشینید، به طوری که هر تیم قطر مربع را تشکیل دهد. ابتدا حاکم (انتخاب‌کننده حکم) را انتخاب کنید. مرسوم‌ترین روش انتخاب حاکم به روش تک حاکم است، به این صورت که هر کس تک (آس) از هر خال بیاورد حاکم می‌شود…

آموزش جامع بازی حکم چهارنفره

۱۷. شلم

مطالبی که در آموزش بازی شلم می‌خوانید: توضیح شلم امتیاز ورق‌های باارزش دستورالعمل بازی قوانین بازی شلم توضیح اولیه  در بازی شلم، دیلر (دست‌دهنده) به هر بازیکن دوازده کارت می‌دهد. هر نفر با توجه به دستی که دارد بهترین امتیازی را که حدس می‌زند می‌تواند بگیرد برای جمع می‌خواند. بازی از امتیاز صد شروع می‌شود….

آموزش کامل بازی شلم

 

 

۱۸. بازی دو تا راست یک دروغ!

اگر مهمانی‌ای دارید که جمع تازه با هم آشنا شده‌اند و می‌خواهید سریع یخ جمع را بشکنید، بازی «دو تا راست یک دروغ» یکی از بهترین‌ بازی های خانوادگی برای جمع شماست. همینطور برای نوجوان‌ها بازی بامزه و جالبی است. این بازی، یک آشنایی دوطرفه است؛ هم شما خودتان رو بهتر به جمع معرفی می‌کنید و هم متوجه می‌شوید که برداشتی که از شما توی جمع وجود داشته، چه بوده.

همینطور از یک طرف برای خواندن زبان بدن و از طرف دیگه برای کنترل زبان بدن، خیلی مؤثر است. غیر از اینها، دیالوگ‌های جالبی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود راحت‌تر با جمع صمیمی شوید.

بازی دورهمی پانتومیم برعکس، دوتا راست یه دروغ

 

۱۹. ذهن خوانی

در بازی دورهمی ذهن‌خوانی باید چیزی را انتخاب کنید که سایر بازیکنان نیز در حال فکر کردن به آن هستند. هر چه تعداد افرادی که مثل تو انتخاب کرده باشند بیشتر باشد، تیمت امتیاز بالاتری می‌گیرد.

بازی دورهمی ذهن خوانی

۲۰. صندلی داغ

یک صندلی را به عنوان صندلی داغ تعیین کنید تا افراد به نوبت به مدتی مشخص، مثلاً پنج دقیقه (که با تایمر گرفته می‌شود) روی آن بنشینند. حالا بقیه افراد شروع به پرسیدن سؤالات دلخواه خود از بازیکن می‌کنند و بازیکن باید به پرسش‌ها پاسخ دهد. با این توضیح که از هر پنج پرسش، مجاز است فقط یک پرسش را بی‌پاسخ بگذارد.

بازی دورهمی صندلی داغ
بازی دورهمی صندلی داغ
۲۱. معمای جنایی

بازی های معمای جنایی (murder mystery gamse) بازی هایی هستن که معمولاً شب‌های هالووین انجام میشن. هر کس باید نقشش روی توی سناریو اجرا کنه تا بازیکنها بتونن دنبال قاتل و انگیزه‌اش برای قتل بگردن و قاتل رو کشف کنن.

 

معمای جنایی

۲۲. چشمک مرگ

به تعداد بازیکنان، برگه‌ آماده کنید؛ روی یکی از آنها، کلمه قاتل و روی دیگری کلمه کارآگاه را بنویسید و بقیه را خالی بگذارید. حال برگه‌ها را پخش کنید؛ بازیکنانی که برگه قاتل و کارآگاه را برداشتند، نقش آنها را برعهده می‌گیرند؛ با این تفاوت که قاتل باید هویتش را مخفی کند.

چشمک مرگ

 

۲۳. فیلم و بازیگر

اگر از آن دسته از افرادی هستید که به فیلم و بازیگران علاقه دارید حتما بازی فیلم و بازیگر را با دوستانتان امتحان کنید، برای بازی شما باید اطلاعات خوبی در باره فیلم‌ها و بازیگران داشته باشید حتی می‌توانید توافق کنید که فیلم یا سریال‌های ایرانی و یا هندی و هالیوودی و… فقط در لیست بازی وجود داشته باشد.

بازی فیلم و بازیگر

۲۴. فیکشنری

فیکشنری یکی از انواع کلمه‌بازی که در آن بازیکنان تعریف یک کلمه سخت را حدس می‌زنند.

در هر دور، یک بازیکن واژه‌ای را از لغتنامه انتخاب و اعلام می‌کند و سایر بازیکنان یک معنای جعلی برایش می‌سازند.

بازیکن اعلام‌کننده، تعاریف را با صدای بلند می‌خواند و بقیه بازیکنان رأی می‌دهند که کدام تعریف به نظر آنها درست است. حدس‌های درست و تعریف‌های جعلی خوب، امتیاز می‌گیرند.

بازی دورهمی و گروهی فیکشنری
بازی دورهمی و گروهی فیکشنری
۲۵. الکتریسیته

بازی دورهمی الکتریسیته برای افزایش دقت، تمرکز، سرعت انتقال و هماهنگی مغز و عضلات بسیار مفید است. همچنین اگر با جمع‌های بیشتر از ده نفر انجام شود، جذابیت و هیجان بالایی دارد.

ولی ویژگی بارز بازی الکتریسیته که آن‌را از اکثر بازی های دورهمی دیگر متفاوت می‌کند، ایجاد یک روح واحد در بین اعضای تیم است. هر بازیکن باید با دقت کامل، ذهنش را به نفرات هم‌تیمی‌اش بسپارد  و با همه وجود روی این رابطه متمرکز شود.  تا بتواند به تیمش کمک کند.در واقع بازی‌هایی از این دست، به بهترین شکل، «من» را تبدیل به «ما» می‌کند. نیازی که این روزها با وضعیت سخت جامعه، از همیشه مبرم‌تر شده.

بازی الکتریسیته

 

۲۶.نبرد بادکنک و لیوان balloon cup battle

نبرد لیوان و بادکنک بازی ساده‌ای است به دو گروه تقسیم شوید. لیوان را روی میز قرار دهید بادکنک را باد کنید و بادکنک را به سمت لیوان بگیرید و سعی کنید با فشار هوای داخل بادکنک لیوان را به حرکت در آورید تا از سمت رقیب‌تان بیفتد.

نبرد بادکنک و لیوان

۲۷. حقایق و آرزوها

اگر دنبال یک بازی دورهمی و جذاب هستید که هم افراد را بیشتر با جزئیات شخصیت همدیگر آشنا کند و هم مجالی برای خنده و سورپرایز و لاف و شوخی باز کند، حتما بازی حقایق و آرزوها  را امتحان کنید. مخصوصا اگر در جمعی هستید که یک نفر تازه وارد است و می‌خواهید با همدیگر آشنا شوید.

حقایق و آرزوها

۲۸. نت تو نت

در بازی آهنگ خوانی نت تو نت دو آهنگ را پس از تلفیق، با آواز اجرا می‌کنید. این بازی مهارت خوانندگی و تشخیص آهنگ را در شما تقویت می‌کند. ضمناً به شما جرئت می‌دهد در فضایی صمیمی و دوستانه، آواز بخوانید و ترس و خجالت احتمالی شما از خواندن جلوی جمع می‌ریزد.

بازی دورهمی و دسته جمعی نُت تو نُت
بازی دورهمی و دسته جمعی نُت تو نُت
۲۹. موزیک ویدیو

بازی موزیک ویدیو ترکیبی است از بازی های نُت‌تو‌نُت، پانتومیم و لب خوانی که حافظه موسیقیایی شمارا محک می‌زند. در هر نوبت، یک بازیکن از یکی از تیم‌ها برای اجرا انتخاب می‌شود.

اکنون  بازیکن دو دقیقه فرصت دارد تا سه تا از کاغذها را از داخل ظرف بردارد و هر کدام را با یکی از این سه روش اجرا کند:

موزیک ویدیو

۳۰. اسم و صفت

بازی اسم و صفت از دسته بازی های یخ‌شکن (ice breaker) است. منظور از بازی های یخ‌شکن، بازی هایی است که به افراد کمک می‌کند به نوعی سر صحبت را باز کنند و به اصطلاح یخ جمع را می‌شکند. مخصوصا اگر در جمعی هستید که یک نفر تازه‌وارد است و می‌خواهید با یکدیگر آشنا شوید، بازی اسم و صفت بهترین پیشنهاد است تا هم خود را معرفی کنید و هم صفتی که دوست دارید دیگران شما را با آن بشناسند.

اولین خاطره ما از دوستانمان مهم‌ترین و احتمالا تعیین‌کننده‌ترین خاطره است؛ بنابراین اگر در اولین آشنایی افراد را با همان ویژگی‌ای به خاطر بسپاریم که خودشان دوست دارند، رابطه دوستی بسیار بهتر شکل می‌گیرد. ضمن اینکه تکرار نام و صفت در این بازی موجب می‌شود نام همه بازیکنان دیگر را به راحتی به خاطر بسپاریم و هرگز فراموش نکنیم.

اسم و صفت و بازی دورهمی سی ثانیه
اسم و صفت

 

۳۱. مخابره

بازی دورهمی مخابره، ورژن تصویری بازی پچ پچ چینی یا تلفن است.

این بازی، ضمن اینکه بسیار شاد و مفرح است، به صورت عملی نشان می‌دهد که شایعات و تحریف‌های تاریخی چطور شکل می‌گیرند. در هر مرحله، افراد با کم یا اضافه کردن چیزی به مطلب قبل، مقداری در واقعیت دخل و تصرف می‌کنند و به میزانی که از زمان وقوع رویداد فاصله می‌گیریم، تفاوت میان اصل ماجرا و روایت موجود بیشتر می‌شود. این کم و اضافه کردن‌ها لزوما عمدی نیست و گاه کاملا جبری است.

بازی دورهمی مخابره

۳۲. هرچی بلدی بهترشو بلدم

بازی هر چی بلدی، بهترش رو بلدم به برنامه‌ریزی بیشتری احتیاج دارد، ولی ارزشش را دارد. ایده بازی این است که یک متخصص داشته باشید که به بقیه نشان دهد چطور می‌شود یک کار را در یک مدت خیلی کوتاه (مثلاً یک دقیقه) انجام داد و بعد تیم‌ها با هم رقابت می‌کنند تا همان کار را در همان مدت انجام دهند.

هرچی بلدی بهترشو بلدم
هرچی بلدی بهترشو بلدم

 

۳۳. کج دار و مریز

معرفی بازی کج دار و مریز همواره در چالش میان دقت و سرعت، یکی فدای دیگری می‌شود و اتفاقاً در اغلب کارها به هر دو نیاز داریم. انجام زیاد یک بازی به ما یاد می‌دهد که چگونه یک حرکت را با سریع‌ترین و دقیق‌ترین شکل ممکن انجام دهیم. بازی کج دار و مریز ازجمله بازی هایی است که حفظ تعادل مناسب میان دقت و سرعت، شرط اول پیروزی است.

کج دار و مریز

 

۳۴. جورابین

بازی محلی جورابین از بازی های بومی و محلی کردستان و آذربایجان غربی است که در بین عشایر دیواندره، سقز و بانه رواج بیشتری دارد. این بازی درشب‌هاى طولانی پاییز وزمستان همچنین شب‌هاى ماه رمضان انجام می‌شود. گاه جوانان از روستایى به روستاى دیگر می‌روند تا با هم رقابت کنند که در بعضی مناطق قوانین متفاوتی دارد.

در پایان بازی گروه بازنده شب چره‌ای تدارک می‌بیند که شامل کشمش، مغز گردو و یا خرما و سنجد است.

بازی محلی جورابین

۳۵. بولینگ روی چمن

بازی بولینگ روی چمن (Bowls/ lown bowling) (که ما آن را قلینگ نامیدیم!) اصالتاً یک بازی اسکاتلندی است که سابقه‌اش به قرن سیزدهم میلادی می‌رسد. می‌توان گفت این بازی ترکیبی است از بولینگ، بیلیارد و گلف!

این بازی که بیشتر در اروپا و کانادا شناخته‌شده است، با توپ‌های خاصی که کاملا کروی‎شکل نیستند و حالت تایرمانند دارند انجام می‌شود. هدف این است که در هر دور، بازیکنی توپ خود را نزدیک توپ جک (توپ کوچک) قرار دهد و این فاصله، کمتر از فاصله توپ رقیب باشد. در این صورت امتیاز آن پرتاب را می‌گیرد.

قلینگ

برای مشاهده بهترین بازی های خانوادگی در صفحه اینستاگرام بازیکوش، اینجا را کلیک کنید و به خانواده بزرگ بازیکوش بپیوندید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

شانزده + پانزده =